5 Ways to Stretch your Food Dollar
posted on
October 15, 2026
With the rising costs of commodities, many people find it hard to justify their ideals of good beyond-organic food. Even people who have dedicated themselves to organic and farm-fresh food feel pressured to rethink their food budget because of rising costs of not only food, but gasoline and other essentials as well.
For a myriad reasons ranging from cheap ingredients in commercially produced foods to subsidized crops to mass production to cheap food imports, beyond-organic food purchased from farms is almost universally more expensive than supermarket fare.
In times like these, it always saddens me to get email from patrons who are canceling an order or a subscription because they can’t justify the cost. True, it’s not the best thing for us as a farm and business, but more unfortunate than that is that people feel forced to compromise their food values for budgetary reasons.
I feel for these situations—there have been many times over the years when we had to tighten our belts.
With that in mind, today we’ll offer a few hacks as potential workarounds for this problem. I’ll go through each point separately after the list. Here goes:
- Value-adding in the kitchen
- Buying in bulk
- Low-demand vs. high-demand items
- Optimizing Nutrition
- Avoiding Waste
Let’s dissect each of these separately to learn more.
Value-adding in the Kitchen–
We live in a convenience food culture. Whether it’s prepackaged heat-and-serve food from the supermarket or eating out, convenience foods are just that, convenient. They are also very expensive per serving, and even more so when looking at it from a cost/nutrition perspective. Look at your monthly food budget on fast food, DoorDash, or UberEATS, even just three nights a week, and then compare cost with these meals cooked at home.
A study compared an $18 Chick-fil-a meal with a beef-and-rice meal using the best quality organic white rice, grassfed ground beef, and raw grassfed cheese prepared at home. Would you know, the home cooked dish (with the best available ingredients), was far more economical that the Chick-fil-a, not to mention fed 5-6 people. This study was conducted almost exclusively from an economical point of view and did not measure nutrition. Chick-fil-a, for all its hype, is not nutritionally superior compared to other fast food.
Preparing simple meals with fresh ingredients is not hard, even more so with some experience and you take an interest in meal planning and cooking multiple meals at once in order to save time. There are numerous delectable casseroles that can be premade, frozen or chilled for several days, and then heated and served with minimal effort.
One of my favorites is a dish Esther has prepared many a time when she was gone for the day. It’s as simple as putting a thawed beef roast (in a covered glass casserole dish) in the oven (at 260 degrees) in the morning before she leaves. Dicing potatoes, carrots, onions, and garlic in a separate dish, she will instruct me or one the older children to add it to the roast casserole (spreading it out around the roast) at noon. When she returns at 4:00 PM, the dish is ready, the roast is tender, juicy, and cooked to fall-apart perfection, the vegetables are soft and perfect, and we sit down to a wildly tasty and hearty meal that took no more than 10 minutes to prepare. It cost about $45 and feeds a family of ten.
I could go on describing meals we’ve discovered along the way that are both healthy and economical, but the point is, it doesn’t have to be complicated or glitzy to taste good and feed your family optimally.
A word of caution in terms of watching TV chefs or cooking shows in order to learn how to cook. Most of them are over-complicated, both in the tools and equipment they have and in the methods they’re using. It’s easy to get overwhelmed when watching that level of expertise. Where does overwhelm and overcomplication take us?... Nine time out of ten, to not doing any of it.
Remember, in this information era almost anything can be learned in a few minutes with a can-do attitude.
Buying in Bulk –
Whether it’s meat bundles instead of individual steaks or sausage, multiple pack discounts, or flour, sweetener, nuts, and other dry ingredients, buying in bulk allows for significant savings. Usually, the savings is at least 5% and can be as much as 10%. That’s worth considering and adds up to a lot of money over time.
If you’re buying from farms, you can usually get volume discounts on staple items like eggs or milk as well, which is not a feature normally offered by grocers and supermarkets.
It may not be an easy task to come up with several hundred dollars to invest in food (which is the most common pushback against buying in bulk) but if you make a food budget and start with smaller bulk purchases, the savings is significant enough to allow you to then budget for larger bundles, which means even deeper savings. The difficult part is to start and to stick to a budget, but committing to it can yield remarkable discounts on even the best quality food.
Low-Demand vs. High-demand Items –
For those concerned about the higher cost of quality food, one simple way to stretch a dollar is to buy items that are not as high demand.
For example, chicken thighs are always in demand, and therefore are more expensive per pound, ditto boneless skinless breast. Most people don’t think of the fact that for every thigh there must be a drumstick. Because drumsticks are less in-demand, the price is drastically dropped to create buyer incentive. Our in-store price for thighs is $13-and-change per pound, while drumsticks are $4.59/lb. Sounds unfair, doesn’t it? It’s simply because of demand. I know drumsticks will never match thighs in delectability, but they’re easily prepared, are excellent dining, and are certainly as nutritious as thighs.
The same is true for sirloin steak vs. T-bone or Delmonico. A beef carcass yields x amount of each, and to keep from carrying a growing inventory of the less desired cut the price must be adjusted according to demand.
Interestingly, every farm or retailer has cuts that sell well or not-so-well due to the demands of their unique customer base. If you’re not sure, ask your farmer what he’s long on and the chances are high that he will give a discount on volume purchases of that item.
Optimizing Nutrition –
If you’re buying from farms there will always be items that—while they are priced higher than their supermarket counterparts—are an excellent choice because they pack a lot of nutrition. Such as eggs. Or ground beef.
A dozen eggs weighs about 1.8 lbs. without the carton. At roughly $7.50 a dozen, that’s a lot of nutrition per pound. Plus, they’re so versatile and can be used in many different ways (think hard-boiled, egg & vegetable dinner casseroles, raw eggs in smoothies, etc.). The same with ground beef or pork sausage, extremely adaptable, highly nutritious when raised well, and affordable.
To be clear, I’m not opposed to eating steak, boneless breast, or other high-end foods, but in this post the focus is on highlighting ways to save money without compromising on food quality. Unless we detach it from human health, which we can’t, the cheap food argument simply lacks substance because for food to be as cheap as most Americans expect it to be, corners must be cut not only in production, but ingredient quality as well.
Avoiding Waste –
I see it as an unspeakable atrocity that 40% of food in America is wasted. Maybe it’s nothing more than the fact that we value things in direct proportion to the time and money invested in it, and we’ve championed cheap food and fostered mediocre food expectations in this country for at least four decades.
Food waste is much more than the price paid for the food. It's a drain on the inherently necessary natural resources of soil, air, and water needed to produce food.
Perhaps the principal obligation to avoiding food waste is to learn preservation skills such as canning, freezing, and fermentation. Many foods—when on the verge of spoiling—can be tossed in a freezer bag and frozen, or packed in a glass jar with water and whey to be fermented. Leftover meat can be turned into tasty stews and soups to be enjoyed for another meal.
If you don’t have the skills to do this, I assure you it’s a very straightforward and uncomplicated process, not to mention rewarding. Social media is rife with people who have these skills and film themselves doing it.
Mastering a skill is one of the most empowering things you can do. Practical hands-on skills—especially culinary arts—will always be in demand and are of great worth in good times and bad. More, investing in the old arts of food preservation and culinary skills can bless you and your family for years to come.
The Last Word –
If I had a dime for every time Esther and I looked for ways to slash our food budget in the early years of our marriage, I’d have a pile of dimes. However, as our awareness of food quality and its impact on health increased, we gradually gave up on the spend-as-little-as-possible-on-food mindset, and began viewing as an investment in our growing children.
And today, we look at our children (the oldest are teenagers now) and see the benefits of staying the course with nourishing food when they were younger. I could go on for a long time about this but suffice it to say that investing in quality food for our young children is one of the best investments we can make in their lives.
Given the glut of cheap processed foods in this country, it can be difficult to prioritize food quality over price when you’re trying to get ahead financially. But at the same time, the beauty of investing in quality food is that it’s a repeated relatively small investment that can reap untold benefits of better health for generations to come.
And that, is The View from the Country.